Tagasi

Innovatsiooniliidrite klubi x Rohetiiger ühissündmusel tutvustati innovaatilisi lahendusi energiavaldkonnast

4 märts / Kerti Kulper

Innovatsiooniliidrite klubi korraldas 2. märtsil koostöös Rohetiigriga oma liikmetele energeetika valdkonna matcmaking ürituse.

Ürituse juhatas sisse Tehnopoli äriarendusjuht Martin Goroško, kes rääkis Innovatsiooniliidrite klubi matchmaking ürituse ambitsioonist tutvustada uusi tehnoloogiaid ja iduettevõtteid energeetika valdkonnas koostöövõimaluste rakendamiseks ettevõtetele.

Rohetiigri juht Andres Veske tutvustas energeetika teekaarti, mis koostati Rohetiigri poolt 2021. aastal. See on plaan, kuidas muuta Eesti energeetika 2040. aastaks praktiliselt süsinikuvabaks. Kõige olulisem on alustada nende tegevustega juba täna, et jõuda saavutatud eesmärgini ning pakkuda keskkonda toetavaid ja hoidvaid innovaatilisi lahendusi.

Esmakordselt oli klubiüritusel avakõnelejaks digiarengu asekantsler Luukas Kristjan Ilves, kes rääkis andmetest ja digist. Rohepööre tähendabki suures osas digipööret. Näiteks arvutusvõime ja ressurss on kättesaadav märksa tõhusamalt kui varasemalt, eriti rääkides keskkonna ja energeetika andmetest. Uued andmetaristud võimaldavad protsesse lihtsustada ning avada uusi turge. Eesti riik on võtnud IT jalajäle mõõtmise väga oluliseks eesmärgiks, hetkel on see tegevus arendamisjärgus. Lisaks proovib riik läbi oma innovatsioonitegevuse ja avatuse, parema andmete kasutamise ja digiteeritud protsesside juhtimise luua väärtust rohepöörde elluviimisel.

Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur Karl Kull andis ülevaate hetkeolukorrast energeetika turul. „Tänaseks on jõudnud elektroenergeetika sektorisse selgus, et ehitatavad lahendused peavad lisaks kliimaneutraalsusele pakkuma ka tuge energiasõltumatuse osas. Taastuvenergeetika heitlikkusest tulenevate tehniliste puuduste kompenseerimisel tuleb jälgida, et lahendused ei sõltu veel heitlikemast strateegilis-poliitilistest teguritest,“ mainis ta. Kohapeal tutvustatud tehnilistest lahendustest esindasid FuseBox ja Solintel justnimelt seda, mida vaja on – vajadusel ka kodumaale paigaldatud tehniliste ressursi täiendavat rakendamist. Antud ettevõtted kasutavad tehnilist potentsiaali, mida varem pole ära rakendatud, mis omakorda aitab kaasa taastuvenergeetika jätkuvale integreerimisele. See on selgelt innovaatiline ning selgelt kasulik ka Rohetiigri ja Innovatsiooniliidrite klubi liikmetele.“

Üritusel tutvustasid viis põnevat iduettevõtet oma lahendust:

Roofit.solar. Toodab kaks-ühes päikesepaneele, mis on musta metallkatusega nähtamatult integreeritud. Nende toode on esteetilise põhjamaise välimusega ja ruutmeetrihinna poolest võrdne tavaliste päikesepaneelide ja katusekividega, kuid omab 10% madalamat CO2 jalajälge. 2016. aastal asutatud ettevõttes töötab täna 40 inimest ja toodet on müüdud 200+ majale 10 riigis. Roofit.solar kasvab tootearenduse spetsialisti Adam Erki Enoki sõnul järgmise 5-10 aasta jooksul ükssarvikuks, sest ettevõttel on unikaalne toode ja globaalset laienemist toetav turg. Kontakt: Adam Erki Enok, tootearenduse spetsialist, adam.enok@roofit.solar.

Fusebox. Tark platvorm Eleringi ja tarbija vahel, mis aitab tasakaalustada Eleringi elektrisüsteemi. Selleks ühendatakse palju hooneid, kus on võimalus erinevatel hetkedel lühiajaliselt tarbimist kas suurendada või vähendada. Raha, mis Elering süsteemi tasakaalustamise eest maksab, jagatakse Fuseboxi ja klientide vahel vastavalt lepingule. Ehk peale liitumist hakkab klient nii säästma elektri tarbimise pealt, kui ka saama igakuiseid makseid Fuseboxi poolt. Lisaks aitavad vähendada CO2 jalajälge ja reeglina maksab klientidele “roheliseks minemine”, antud juhul on see ainus variant, kuidas minna roheliseks ja selle eest veel tasu saada. Kontakt: Aleksandr Sepp, strateegilise partnerluse juht, aleksandr@fusebox.energy.

Solintel. Eesti ettevõte, mis arendab Smart City platvormil toimivaid autonoomseid, päikese-, tuule- ja akutoitel süsinikuvabu tänavavalgustuslahendusi. Lisaks valgustusele pakub Solintel platvormi paljudele lisateenustele nutika linna jälgimiseks, nagu WIFI, andurid, turvalisus, elektrisõidukite laadimisjaamad ja nende funktsioone vastavalt vajadusele. Asendades olemasoleva tänavavalgustuse taristu Solintel nutikate päikese- ja tuuleenergiaga tänavavalgustitega, muutub iga tänavavalgusti potentsiaalseks rohelise energia jaamaks ja akupangaks. Solintel soovib olla osa inimkeskse, targa ja energiasäästliku elukeskkonna loomisest ja arendamisest. Kontakt: Raul Reemet, asutaja ja juhatuse liige, raul@solintel.com.

Sol Navitas. Ettevõte maksimeerib päikeseenergiat hoonetes, pakkudes nutikaid terviklahendusi, kuhu on integreeritud päikese õhkküttepaneelidega ventilatsioon, elektri tootmine päikesepaneelidega ning küte ja jahutus koos soojaakudega. Tegemist on keskkonnahoidlike lahenduste ja toodetega, mis võimaldavad hoonel kohapeal energiat toota ning seda paidlikult ära kasutada, pakkudes lisaks tervislikule sisekliimale ka olulist energiakulude kokkuhoidu. Sol Navitas arendab tooteid ja projekteerib lahendusi nii eramajadele kui tööstushoonetele. Kontakt: Margus Kullerkupp, tegevjuht/juhatuse liige, margus@solnavitas.eu

Wepower. Energiasüsteemi ülesehitus on tänu süsiniku-neutraalsele hajus-tootmisele ülemineku ja IKT arengule muutumises. Viis, kuidas ettevõtted ostavad elektrienergiat, võiks samuti käia üldiste arengutega kaasas. Kahjuks täna pakub enamik energiamüüjaid väga piiratud ja mittepaindlikke võimalusi taastuvenergia arengu toetamiseks ning turuhindade suurest muutumisest tuleneva hinnariski vähendamiseks. Wepoweri platvorm aitab energiamüüjatel luua paremaid kliendikohaseid pakkumisi ning ostjatel leida sobivaim viis elektrienergia ostuks. Wepoweri platvormi kasutamisega kaasneb täielik lepingute läbipaistvus ning detailne jätkusuutlikkuse eesmärkide arvepidamine. Kontakt: Kristjan Kuhi, peaarhitekt, kristjan@wepower.network.

Liitu Innovatsiooniliidrite klubi kogukonnaga ning saa osa väärtuslikest tegevustest. Lisainfo saamiseks ettevõtete ja koostöövõimaluste kohta kontakteeru Tehnopoli innovatsioonijuhi Merilin Varsamaaga, merilin.varsamaa@tehnopol.ee.