Tagasi

AIRE Klubi x Innovatsiooniliidrite Klubi: robootikast ja tehisintellekti innovatsioonist Fyma ning Thermory näitel

23 märts / Sille Võsaste

AIRE Klubi #3 toimus seekord koostöös Innovatsiooniliidrite Klubi ja Tartu Teaduspargiga ning kohtumispaigaks oli SPARK Demo heade mõtete linnas Tartus. Luubi alla võeti head näited robootika ja tehisintellekti kasutamisest kahe Eestis asutatud ettevõtte – Fyma ja Thermory – näitel.

Kahe klubi liikmeid tervitasid sõnavõttudega AIRE (AI & Robotics Estonia) juht Kirke Maar ja Tehnopoli äriarendusjuht Martin Goroško. Eelmisel aastal Innovatsiooniliidrite Klubiga liitunud Tartu linnavalitsuse poolt ütles tervitussõnad linnapea Urmas Klaas. Martin Goroško tutvustas osalejatele ka Tehnopoli AI arenguprogrammi, kuhu saab alates tänasest kandideerida.

Tehisintellekt aitab linnaruumi nutikamaks muuta

Masinnägemise tehisintellekti iduettevõte Fyma (For Your Motion Analytics, eesti keeles “Sinu liikumise analüütikast”) tegi ülevaate sellest, kuidas kasutada tehisintellekti lahendusi linnaruumi nutikamaks muutmiseks. Fyma loob oma klientidele väärtust läbi selle, et tehnoloogia suudab näha mustreid, koguda ja talletada andmeid. Kogutud info põhjal on ettevõttel võimalik langetada tarku otsuseid.

Tehisintellekti kasutamine tekitab mitmeid küsimusi. Näiteks – kuidas suhestub tehisintellekt kehtivate isikuandmete kaitse (GDPR) nõuetega? Fyma on õpetanud tehisintellekti nii, et nägusid ei tuvastata ja see on isikuandmete kaitse nõuetega kooskõlas.

Tehisintellekti abil tootmisprotsessid tõhusamaks

Termopuidust tooteid valmistav Thermory kasutab oma tootmise protsessides samuti tehisintellekti lahendusi. Thermoryl on täna Põhja-Euroopas kaheksa tehast ja kolm saeveskit, nende tootmisüksused on varustatud kaasaegse tipptehnoloogiaga. Ettevõte on maailmas suurima käibega termopuidu tootja ning turuliider.

Thermory esindaja sõnul on nende suurimad väljakutsed olnud seotud tööjõuga – kuidas katta kasvavat nõudlust olemasoleva inimressursiga? Siinkohal tulevadki appi nutikad tehisintellekti lahendused. Thermory kogemus on näidanud, et kõige nutikam on robotiseerida need töölõigud, mis on füüsiliselt rasked ja kus on tegemist motoorse tööga.

Innovatsiooniliidrite Klubi tegemistega saab kursis olla jälgides klubi kodulehte.

AIRE tegemistel hoia silma peal keskuse kodulehel ja sotsiaalmeedias.

Ürituse galerii leiad SIIT. Pildistas: Brait Pilvik